Artyčoky pěstování: Proměňte zahradu v toskánský ráj!
Artyčoky: lahůdka ze zahrady
Pěstování artyčoků, zeleniny s královskou historií, je v Česku stále oblíbenější. Artyčoky, původem ze Středomoří, milují slunce a teplo. Pro pěstování v našich podmínkách se hodí chráněná stanoviště a slunné balkony. Pěstování ze semen začíná v únoru a sazenice se vysazují na záhon koncem května. Důležitá je i výživná a propustná půda. Během vegetace je nutná zálivka a přihnojování. Na podzim se rostliny seříznou a zakryjí se chvojím, aby přečkaly zimu.
Výběr správného stanoviště
Artyčoky, tyto majestátní rostliny s lahodnými květy, si zaslouží to nejlepší místo na vaší zahradě. Při výběru správného stanoviště pro pěstování artyčoků je třeba zvážit několik klíčových faktorů. Artyčoky milují slunce, dopřejte jim proto alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu denně. Čím více slunce, tím lépe porostou a budou mít větší a chutnější květy. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a s neutrálním pH. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo jiným organickým materiálem. Artyčoky jsou poměrně mohutné rostliny, proto je důležité jim zajistit dostatek prostoru. Dodržujte vzdálenost mezi rostlinami alespoň 1 metr a mezi řádky 1,5 metru.
Příprava půdy pro artyčoky
Artyčoky milují slunce a teplo, proto jim vyberte slunné a chráněné stanoviště. Půda by měla být hluboká, propustná a bohatá na živiny. Ideální je hlinitopísčitá půda s neutrálním až mírně zásaditým pH (6,5-7,5). Před výsadbou je důležité půdu důkladně připravit. Na podzim proveďte hlubokou orážku (alespoň 30 cm) a zapravte do půdy dostatek organického materiálu, jako je kompost nebo hnůj. Tím zlepšíte strukturu půdy, její provzdušnění a schopnost zadržovat vodu a živiny. Na jaře, přibližně měsíc před výsadbou, půdu zryjte a zapravte do ní komplexní hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Tyto prvky podporují tvorbu květů a plodů, tedy jedlých částí artyčoků. Důležitá je také dobrá drenáž, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Pokud máte těžkou, jílovitou půdu, je vhodné ji vylehčit přidáním písku nebo štěrku.
Sadba artyčoků: semena vs. sazenice
Pěstování artyčoků ze semen nebo sazenic má své klady a zápory. Semena artyčoků jsou levnější a nabízejí širší výběr odrůd. Nevýhodou je delší doba do sklizně, jelikož semena potřebují čas na klíčení a růst. Semena se vysévají uvnitř během února a ven se přesazují až po posledních mrazech. Pěstování artyčoků ze sazenic je rychlejší cestou k první sklizni. Sazenice se dají koupit v zahradnictví a vysazují se po posledních mrazech. Nevýhodou je menší výběr odrůd a vyšší cena. Ať už se rozhodnete pro pěstování ze semen nebo sazenic, artyčoky preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka a hnojení jsou nezbytné pro zdravý růst a bohatou úrodu lahodných artyčoků.
Pravidelná zálivka a hnojení
Artyčoky vyžadují pro svůj růst a bohatou úrodu stálou vlhkost půdy. Pravidelná zálivka je proto nezbytná, zvláště během horkých a suchých letních dnů. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou, aby kořeny neuhnily. Zalévejte ráno nebo večer, kdy je odpar vody menší.
Stejně důležité jako zálivka je i pravidelné hnojení. Artyčoky jsou náročné na živiny a pro tvorbu velkých a chutných poupat potřebují dostatek živin. Na jaře před výsadbou zapravte do půdy kompost nebo jiný organický materiál. Během vegetace hnojte artyčoky každé 2-3 týdny tekutým hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje kvetení a tvorbu plodů.
Ochrana před škůdci a chorobami
Artyčoky jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci a hlemýždi, kteří si rádi pochutnají na mladých listech. Proti nim pomáhá mechanická ochrana, například posypání okolí rostlin popelem nebo drcenými vaječnými skořápkami. Dalším škůdcem jsou mšice, které se živí rostlinnými šťávami. Proti nim lze bojovat pomocí postřiku z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Z chorob se u artyčoků můžeme setkat s plísní šedou, která se projevuje šedým povlakem na listech a květech. Vznik plísně podporuje vlhké a teplé počasí. Prevencí je vzdušné stanoviště a nepřehnojování dusíkem. V případě napadení je nutné postižené části rostliny odstranit a zlikvidovat. Důležitá je také prevence, kterou zajistíme střídáním plodin, výběrem odolných odrůd a dostatkem živin pro zdravý růst rostlin.
Pěstování artyčoků je jako tanec s přírodou, vyžaduje trpělivost, pochopení a cit pro detail, abychom se dočkali královské odměny v podobě lahodných srdíček.
Božena Koubková
Sklizeň a zpracování artyčoků
Artyčoky se sklízejí postupně, jakmile začnou dorůstat jednotlivé hlávky. Důležité je sklidit je dříve, než se začnou otevírat listeny na vrcholu hlávky. V opačném případě artyčok zhořkne a ztratí na své jemné chuti. Pro sklizeň zvolte ostrý nůž a odřízněte stonek asi 5 cm pod hlávkou. Stonky můžete oloupat a použít je do salátů nebo polévek. Sklizené artyčoky skladujte v chladu a suchu, nejlépe v lednici, kde vydrží čerstvé až týden. Před konzumací je nutné artyčoky očistit. Odstraňte tvrdé vnější listy, dokud se nedostanete k měkkému srdci. Odkrojte také špičku hlávky a stopku. Očištěné artyčoky ihned vkládejte do vody s citronovou šťávou, aby nezhnědly. Artyčoky se dají konzumovat syrové, vařené, dušené, grilované nebo pečené. Jsou výbornou ingrediencí do salátů, těstovin, rizota, polévek nebo jako příloha k masu.
Uchování artyčoků pro zimu
Artyčoky sklízíme ideálně před plným rozkvětem, kdy jsou květenství největší a nejchutnější. Pro uchování artyčoků na zimu existuje několik metod. Jednou z možností je zamrazení. Artyčoky před zmrazením blanšírujeme v páře nebo ve vroucí vodě po dobu několika minut, poté je prudce zchladíme v ledové vodě. Takto připravené artyčoky můžeme skladovat v mrazáku po dobu až 12 měsíců. Další možností je nakládání artyčoků. Menší artyčoky můžeme nakládat celé, větší je lepší rozpůlit nebo rozčtvrtit. Nakládáme je do slaného nálevu s octem, bylinkami a kořením dle chuti. Takto naložené artyčoky vydrží v chladu a temnu po dobu několika měsíců.
Tipy pro pěstování v nádobách
Pěstování artyčoků v květináčích je skvělý způsob, jak si užít tuto chutnou zeleninu i na menším prostoru. Pro pěstování artyčoků v nádobách zvolte velký a hluboký květináč s dobrou drenáží. Artyčoky preferují slunné stanoviště s alespoň 6 hodinami přímého slunce denně. Použijte kvalitní zeminu bohatou na živiny a udržujte ji vlhkou, ale ne přemokřenou. Během vegetačního období pravidelně přihnojujte hnojivem s vysokým obsahem dusíku. Artyčoky jsou citlivé na mráz, proto je v chladnějších oblastech nutné je na zimu chránit. Rostliny můžete přenést do interiéru nebo je zakrýt ochrannou textilií. S trochou péče si tak můžete vychutnat čerstvé artyčoky přímo ze své zahrady, i když máte k dispozici jen balkon nebo terasu.
Vlastnost | Artyčoky | Cukety |
---|---|---|
Náročnost pěstování | Střední | Nízká |
Délka vegetační doby | 180-200 dní | 60-90 dní |
Potřeba zálivky | Vysoká | Střední |
Inspirace: recepty s artyčoky
Pěstování artyčoků, této lahůdkové zeleniny, si získává u nás stále větší oblibu. Není divu, jejich chuť je delikátní a využití v kuchyni široké. Pokud hledáte inspiraci, jak artyčoky zpracovat, existuje nepřeberné množství receptů. Artyčoky se dají vařit, dusit, péct, grilovat, smažit a dokonce i konzumovat syrové. Výborné jsou jako příloha k masu, součást salátů, těstovin nebo pizzy. Zkuste artyčoky naložit do oleje s bylinkami, připravit z nich lahodnou polévku nebo je naplnit směsí masa a zeleniny a zapéct. Pěstování zeleniny, jako jsou artyčoky, přináší radost z vlastní úrody a otevírá dveře k netradičním kulinářským zážitkům. Nebojte se experimentovat a objevovat nové chutě!
Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: domov