forman_matej_150.jpg

Matěj Forman (*23. 8. 1964, Praha)

Potulný komediant a osobitý výtvarník, brázdící s Divadlem bratří Formanů svět v kamionu, v mikrobuse, na lodi i na kole. Formani hrají ve stanu, v opeře, v Boudě, v rybí tržnici, na lodi Tajemství i na malém ostrůvku Střeláku ve Vltavě přímo pod obloukem mostu. Taky ovšem v Národním divadle – operu Kráska a Zvíře, za jejíž náročnou výpravu získal loni Matěj Forman jako spoluautor scény cenu Alfréda Radoka.

Ze všeho nejradši ale Matěj kreslí obrázky do knížek pro děti. Ilustroval tak už čtyři knihy Jiřího Stránského Povídačky pro Klárku, Povídačky pro moje slunce, Perlorodky a Tichou poštu, ale nejnověji také dlouho očekávanou knížku Vráti Brabence Všude je střed světa a Slabikář, který letos poprvé dostanou prvňáčci do školy.

To, že Matěj spolu s bratrem Petrem chová pod jednou střechou početnou smečku psů, vědí už všichni, kdo navštěvují tradiční námořní festival na lodi Tajemství, kde se vám určitě Božka nebo Blahuna připletou pod nohy. Ví se i to, že děti Matějovy švagrové Kláry, které jako malé holce tatínek posílal z vězení povídačky, mají nejradši, když dědečkovy knížky omaluje strejda. Míň už se ale ví, že Matěj taky převelice rád polívky a že se svou kamarádkou Belou, kuchařkou z Boudy, připravil moc užitečnou knížku Polívkář, podle níž už vaří všichni, kteří rádi dobré knížky...

Ilustrované knihy:

Stránský Jiří - Povídačky pro Klárku - Meander
Stránský Jiří - Povídačky pro moje slunce - Meander
Brabenec Vráťa - Všude je střed světa - Meander

Stránský Jiří - Perlorodky - Meander


 forman_vsudestred2.jpg

forman_vsudestred3.jpgforman_vsudestred1.jpg 

 

 

Inspirující myšlenky...

Jak přesně musejí být vlasy dlouhé, aby se považovaly za „dlouhé“, to se mění od kultury ke kultuře, nebo dokonce i v rámci jedné kultury. Například žena s vlasy po bradu může mít v mnoha kulturách ještě krátké vlasy, kdežto muž se stejnou délkou vlasů by měl v té samé kultuře již vlasy dlouhé. Vědci pohlížejí na dlouhé vlasy a chlupy jako na souhru přirozeného výběru u velké části zvířecích druhů, neboť délka srsti je běžnou známkou dobrého zdraví. Freudiáni se na to též dívají v sexuálním světle, a sice jako na zviditelnění odpoutavšího se idu (našeho nerozumného já) od útlaku superega (našeho rozumného nadjá). Vlasy signalizují rozdíly mezi pohlavími, jakož i rozdíly ideologické. Opačná pohlaví i opačné ideologie mají sklon mít i opačné vlasy, například délku vlasů.
Dlouhé vlasy v dějinách