Česká dálniční známka: Vše, co potřebujete vědět

Czech Vignette

Co je to dálniční známka

Dálniční známka v České republice je povinností pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, která chtějí využívat dálnice a vybrané rychlostní silnice. Tato známka, vylepovaná na čelní sklo vozidla, slouží jako doklad o zaplacení časového poplatku za užívání vyznačených úseků pozemních komunikací. Existují tři druhy dálničních známek lišící se dobou platnosti: 10denní, měsíční a roční. Desetidenní a měsíční známky mají konkrétní datum platnosti, zatímco roční známka má platnost vždy od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna roku následujícího. Cena dálniční známky se může měnit, proto je důležité si před jejím zakoupením ověřit aktuální ceny. Známku je možné zakoupit na vybraných čerpacích stanicích, pobočkách České pošty a online. Jízda bez platné dálniční známky je považována za přestupek a hrozí za ni pokuta.

Typy známek a jejich platnost

V České republice potřebujete pro jízdu po dálnicích a vybraných úsecích silnic první třídy dálniční známku. Existují tři typy dálničních známek lišící se dobou platnosti: desetidenní, měsíční a roční. Desetidenní a měsíční známka platí po dobu uvedenou na známce, a to od data, které si sami zvolíte. Roční známka má platnost vždy od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku, celkem tedy 14 měsíců. Dálniční známku je nutné vylepit na čelní sklo vozidla na viditelném místě, a to ihned po jeho zakoupení. Za jízdu bez platné dálniční známky hrozí pokuta.

Dálniční známka, malý kousek papíru, který rozhoduje o tom, zda se vaše cesta promění v poklidnou jízdu, nebo v honbu za nejbližší pobočkou České pošty.

Bořivoj Král

Cena dálniční známky

Když dojde ke změně vlastníka vozidla, je dobré vědět, že v Česku musíte mít pro jízdu po dálnicích a některých silnicích první třídy zaplacenou dálniční známku. Ceny se různí podle toho, jak dlouho má známka platit a jaké máte auto. Osobáky a motorky můžou mít roční, měsíční nebo desetidenní známku. Ta roční funguje od prosince do konce ledna dalšího roku. Po změně vlastníka vozidla je důležité zkontrolovat, jestli je známka ještě platná. Měsíční platí celý kalendářní měsíc a desetidenní, jak název napovídá, deset dní v kuse. Když máte auto do 3,5 tuny, v roce 2023 zaplatíte 1 500 Kč za rok, za měsíc 440 Kč a za deset dní 310 Kč. Motorkáři platí míň. Některá auta jsou od poplatku osvobozená, třeba když má řidič průkaz ZTP, jde o záchranáře nebo veterány. Od roku 2021 už nemusíte nic lepit na sklo - při změně vlastníka vozidla stačí elektronická známka navázaná na espézetku. Jen si nezapomeňte schovat doklad o zaplacení, to se může hodit.

czech vignette

Kde koupit známku

Dálniční známka, bez ní se po českých dálnicích prostě nerozjedete. Ale kde ji sehnat, abyste nemuseli zbytečně bloudit? Možností je spousta a vybrat si tu pravou je snazší, než se zdá. Naštěstí je prodejní síť hustá jako síť našich dálnic. Nejjednodušší je zastavit se na benzínce. Téměř každá čerpací stanice, ať už se nachází blízko hranic nebo ve městě, dálniční známky nabízí. Pokud se chcete vyhnout frontám, zkuste to u samoobslužných stojanů, kde si známku koupíte a rovnou nalepíte na sklo během pár minut. Další možností jsou pobočky České pošty. Ať už potřebujete známku klasickou, elektronickou nebo jen poradit, ochotný personál vám se vším pomůže. Pro ty, co se neradi zdržují, existuje i online varianta. Stačí navštívit webové stránky eDalnice a známku si jednoduše koupit a vytisknout z pohodlí domova. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte, že dálniční známka je nutností pro všechny motoristy, kteří se chtějí po českých dálnicích pohybovat bez obav z pokuty.

Pokuta za jízdu bez známky

Jízda po vybraných úsecích českých dálnic bez platné dálniční známky může mít za následek nemilé překvapení v podobě pokuty. Dálniční známka, oficiálně nazývaná "časové kupón", je povinná pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, s výjimkou motorek. Pokuta za jízdu bez platné dálniční známky se může vyšplhat až na 5 000 Kč, a to při placení na místě. V případě, že přestupek bude řešen ve správním řízení, může se pokuta vyšplhat až na 100 000 Kč. Je proto nezbytné, abyste si před jízdou po dálnici ověřili, zda máte platnou dálniční známku. Známku je možné zakoupit na mnoha místech, například na čerpacích stanicích, pobočkách České pošty nebo online.

Výjimky z povinnosti

Ačkoliv je dálniční známka v České republice povinná pro většinu vozidel, existuje i několik výjimek. Vozidla ZTP/P, tedy označená jako vozidla přepravující osoby s těžkým zdravotním postižením, jsou od poplatku za používání dálnic osvobozena. Stejně tak se povinnost nevztahuje na vozidla záchranné služby, hasičského záchranného sboru a policie, a to včetně vozidel, která tyto složky využívají pro svou činnost. Dále jsou od poplatku osvobozeny historická vozidla, která splňují zákonem stanovené podmínky a jsou označena příslušnou registrační značkou. Je důležité si uvědomit, že i když vaše vozidlo spadá do některé z výjimek, je nutné mít u sebe doklady, které to prokazují. V opačném případě vám hrozí pokuta.

czech vignette

Elektronická dálniční známka

V České republice je pro použití dálnic a vybraných úseků silnic I. třídy povinná dálniční známka. Od roku 2021 je zavedena pouze elektronická dálniční známka, která nahradila dříve používané nalepovací kupony. Elektronická dálniční známka je vázána na registrační značku vozidla a je platná po dobu, na kterou byla zakoupena. Zakoupit ji lze online, na vybraných čerpacích stanicích nebo na pobočkách České pošty. Při nákupu online je nutné zadat registrační značku vozidla, zemi registrace a datum zahájení platnosti. Platnost elektronické dálniční známky si lze snadno ověřit online na webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. Kontrolu platnosti provádí automatický systém pomocí kamer, které snímají registrační značky projíždějících vozidel. V případě jízdy bez platné dálniční známky hrozí pokuta.

Srovnání dálničních známek v ČR
Typ známky Platnost Cena (Kč)
10denní 10 dní 310
Měsíční 1 měsíc 440
Roční 1 rok 1500

Historie a budoucnost známek

Dálniční známky, ty malé samolepky, které nám otevírají brány českých dálnic, mají za sebou zajímavou historii. Víte, že první předchůdce dálniční známky, takzvaná silniční daň, se v Československu objevila už v roce 1924? Tehdy se ovšem netýkala dálnic, ale spíše financování jejich výstavby. Samotné dálniční známky, jak je známe dnes, se poprvé objevily v roce 1995, dva roky po vzniku České republiky. Od té doby prošly několika změnami, ať už šlo o vzhled, cenu nebo způsob placení. Pamatujete si ještě na papírové známky, které se lepilem připevňovaly na čelní sklo a často se odlepovaly? Dnes už si můžeme pohodlně koupit elektronickou známku online a mít ji během pár minut. Budoucnost dálničních známek je nejistá. Diskutuje se o zavedení mýtného systému pro osobní automobily, který by byl spravedlivější a efektivnější. Zatím ale dálniční známky zůstávají a my si můžeme užívat pohodlné cestování po českých dálnicích.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: doprava